KBE-6500MTD Double-Head CNC profile machining center
Guchi Intelligent Equipment (Jiangsu) Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : GUSS
Model Number : KBE-6500MTD
Place of Origin : JIANGSU
Certification : CE
MOQ : 1
Price : TO BE NEGOTIATED
Delivery Time : 30-60 DAYS
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 10 PCS/MONTH
X-axis travel : Maximum travel of single axis: 5235 mm, minimum distance between dual axes: 1318 mm
Y-axis travel : 550mm
Z-Axis travel : 700mm
B-axis : ±90°
Distance from spindle nose to table surface : 150-850mm
Worktable : 6500*600mm
Contact Now
Technical Features
  • Flexible oscillating axis for multi-angle cutting with A/C or B-axis swing motion
  • Long X-axis travel up to 6500 mm for processing elongated workpieces